
Gotycko-barokowa świątynia o niezwykle skomplikowanej historii. Kościół św. Jerzego i Wojciecha w Kłodzku bierze swój początek w XIII-wiecznej kaplicy szpitalnej joannitów. Większą świątynię ufundował w 1475 r. książę Henryk Podiebradowicz - w późniejszych latach przybytek kilkukrotnie ulegał zniszczeniu, przystosowywano go do innych funkcji i ponownie konsekrowano.

Główny element wambierzyckiej kalwarii - małej Jerozolimy. Oszałamiającą, barokową świątynię wybudowano w 1723 r., w miejscu, w którym Matka Boska miała obdarzać średniowiecznych pielgrzymów wielkimi łaskami. Bazylika w Wambierzycach prezentuje się niebywale efektownie, zwłaszcza ołtarz główny i ambona. Przy kościele działa również małe muzeum religijne.

Franciszkański kompleks świątynny, którego centralnym elementem jest wybudowany na początku XVII wieku kościół Matki Bożej Różańcowej. To trójnawowa bazylika posiadająca 8 kaplic w nawach bocznych i charakterystyczne z powodu kopuł, 2 wieże z trzema kondygnacjami każda. Wyposażenie, dekoracje i najcenniejsze rzeźby utrzymane są w neorenesansowym nurcie.

Zdecydowanie jedna z najpiękniejszych świątyń w Polsce. To trójnawowa bazylika, budowana od 1344 do 1555 roku, o późnogotyckim kształcie i barokowym wnętrzu. Przy czym bogactwo i liczba kunsztownych zdobień, dekorowanego wyposażenia i innych dzieł sztuki sakralnej zgromadzonych w kłodzkim kościele Wniebowzięcia NMP, robi oszałamiające wrażenie (zdj, użyczone).

Tutaj śmierć spogląda dosłownie z każdego kąta. Kaplicę zbudował w 1776 roku miejscowy proboszcz Wenzel Tomašek, który chciał stworzyć godne miejsce pochówku dla anonimowych ofiar epidemii i wojen z poprzednich dziesięcioleci, chowanych płytko w zbiorowych mogiłach. Przez 8 lat ksiądz zgromadził i “udekorował” kaplicę szczątkami blisko 25 tysięcy osób.