Ruchoma Szopka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jest przykładem mrówczej pracy, niezwykłej cierpliwości, daru obserwacji i szczerej, prostej religijności.

Ruchoma Szopka znajdująca się w Czermnej, stanowiącej obecnie część Kudowy-Zdroju (ul. Kościuszki 101) przedstawia miasto i jego okolice wypełnione przez 250 ruchomych figurek odgrywających sceny z życia mieszczan, pasterzy oraz narodziny Chrystusa.

W latach 1904-24 wyrzeźbił ją w lipowym drewnie jeden człowiek, rzeźbiarz samouk Frantisek Stepan. Od 1927 r. figurki napędzane są elektrycznie.

W latach 1930-38 ten ludowy twórca dobudował do szopki drewniane organy składające się z 270 piszczałek oraz 10 rejestrów.

Warto dodać, że w okolicy znajduje się jeszcze jedna ruchoma szopka - w Wambierzycach (Objazdowa 6). Jest ona starsza od tej w Kudowie, ponieważ jej autor - Longin Wittig zaczął rzeźbić ją w 1850 roku. Gdy zmarł w 1895 roku, prace nad szopką przejął jego syn Hermann rzeźbiąc i uruchamiając kolejne scenki. Co ciekawe, mechanizmy poruszające wambierzycką Szopką są niezmienne od ponad 100 lat.

Mini przewodnik

Dzieło życia Frantiska Stepana, rzeźbiarza-samouka, który przez ponad 20 lat żmudnej pracy stworzył 250 figurek. Wszystkie z drewna lipowego, wszystkie wystrugane scyzorykiem. Poza narodzinami Jezusa, pokazują też scenki rodzajowe z życia Kudowy na przełomie XIX i XX wieku. W 1927 r., 3 lata po ukończeniu prac, ruchoma szopka doczekała się napędu elektrycznego.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia