Rynek

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kłodzki Rynek zasługuje na uwagę nie mniej niż Twierdza Kłodzka czy Podziemna Trasa Turystyczna. Jego architektoniczną dominantą jest Ratusz. Pierwszy ratusz wzniesiono w mieście przypuszczalnie w XIV w., wszelako w drugiej połowie stulecia strawił go pożar. W 1400 r. odbudowano go, a potem przez kolejne stulecia wielokrotnie zmieniano, wreszcie w 1744 r. spłonął. Formę, w jakiej zachowany jest do dzisiaj nadano mu w 1890 r. Jedynie jego wieża z galerią o 16 arkadach pochodzi z lat 1653-54.

Ratusz posiada 3 kondygnacje i ma niejednolity stylowo wizerunek. Jego elewacje są bogato zdobione licznymi kamiennymi detalami. W budynku mieści się obecnie m.in. Urząd Miasta i liczne restauracje. Przed ratuszem znajduje się studnia ozdobiona figurą lwa w koronie wspierającego się 4 delfinach. Studnię zbudowano w XVI w., lecz swój obecny kształt uzyskała w stuleciach XVII i XVIII.

W rynkowych pierzejach znajduje się kilka ciekawych kamienic. W jednej z nich, nazywanej „Pod Murzynem” (nr 13),przebudowanej na secesyjną, już od 400 lat mieści się apteka. Świątynia Asklepiosa znajduje się także w kamienicy „Pod Jeleniem” (nr 5) posiadającej barokową elewację ozdobioną symbolem jelenia. Na kamienicy „Pod Niedźwiedziem” (nr 9) widnieje za to płaskorzeźba spacerującego niedźwiedzia.

Zwierzęcych motywów na kłodzkich kamienicach wyposażonych niejednokrotnie w okazałe portale, posągi czy medale, jest znacznie więcej. Na ul. Braci Gierymskich, ul. Matejki i ul. Grottgera, na kamienicach wzniesionych przeważnie w XVIII w., znajdują się przedstawienia białego konia, lwa, raka, wilka. Stanowią one pozostałość dawnego sposobu znakowania budynków, zaiste znacznie oryginalniejszego niż numerowanie.

Mini przewodnik

Rejon o wyjątkowym zagęszczeniu architektonicznych perełek i dzieł sztuki budowniczej na metr kwadratowy. W Kłodzkim rynku niemal każda jedna kamienica może pochwalić się długą, interesującą historią i efektownymi dekoracjami. Dla przykładu - “Pod Murzynem” działa apteka, niezmiennie od ponad 400 lat. Do tego bogaty ratusz, zdobna studnia czy liczne posągi.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja