
Gotycko-barokowa świątynia o niezwykle skomplikowanej historii. Kościół św. Jerzego i Wojciecha w Kłodzku bierze swój początek w XIII-wiecznej kaplicy szpitalnej joannitów. Większą świątynię ufundował w 1475 r. książę Henryk Podiebradowicz - w późniejszych latach przybytek kilkukrotnie ulegał zniszczeniu, przystosowywano go do innych funkcji i ponownie konsekrowano.

Zabytkowa posiadłość, zamieniona na hotel i ośrodek kultury. Pierwsze wzmianki o rycerskim zamku pochodzą z XV wieku, natomiast budowę eleganckiej rezydencji - później wielokrotnie modernizowanej - ukończono w I połowie XVII stulecia. Dwór był własnością wielu arystokratycznych rodów z najróżniejszych zakątków Europy. Zwiedzanie można połączyć z grą terenową.

Zewnętrzny fragment srebrnogórskiej twierdzy, zbudowany na jej południowo-wschodnim krańcu. Fort Ostróg i jego bateria 42 dział nigdy nie odegrały poważnej roli militarnej - w XX w. działały tu m.in. schronisko oraz Oflag: więzienie dla oficerów. Polskim jeńcom poświęcona jest jedna z wystaw. Pozostałe ekspozycje mają już luźniejsze powiązania z historią fortu.

Zespół potężnych fortyfikacji, wybudowanych w latach 1765-77 jako część pruskich umocnień na Ziemi Kłodzkiej. Twierdza zalicza się do największych, jakie powstały w Europie w terenie górskim. Załoga liczyła 3,5-4 tys. żołnierzy, a towarzyszyli im jeszcze rzemieślnicy, lekarze, duchowni etc. Srebrna Góra oferuje bogaty pakiet propozycji dla grup zorganizowanych.

Stylowa rezydencja hrabiego von Hochberga z I poł. XIX w., konstrukcyjnie przypominająca średniowieczne twierdze. Neogotycki “Waldstein” pełnił jednak rolę domku myśliwskiego. Piękny pałacyk wielokrotnie zmieniał już właścicieli - a na jego wygląd i ograniczoną możliwość zwiedzania miało wpływ m.in. przekazanie go misjonarzom i utworzenie domu pomocy społecznej.

Zabytkowa budowla o historii sięgającej XIV wieku. W zamku ocalały fragmenty wystawione w średniowieczu, z legendarną Czarną Wieżą na czele. W II poł. XVIw. właściciele przebudowali warownię na renesansowy dwór - z jego gościnności korzystał Jan III Sobieski w trakcie powrotu spod Wiednia. Zamek Międzylesie posiada rozbudowaną ofertę zgłębiania jego tajemnic.

Imponująca renesansowa rezydencja, wybudowana dla hrabiego von Ratschina w połowie XVI wieku. Pełnił szereg różnych ról - obronną, mieszkalną, reprezentacyjną. Pałacowe komnaty, w liczbie przekraczającej 100, to 6000 m² powierzchni. Po II WŚ zabytek uległ niemal całkowitej dewastacji. W 2012 r. pałac przejęła prywatna fundacja i systematycznie podnosi go z ruin.

Atrakcja turystyczna stworzona w opuszczonych chodnikach poradzieckiej kopalni Uranu. W Kletnie, do czasu zamknięcia szybów w 1953 r., udało się wydobyć niewiele ponad 20 t promieniotwórczego metalu - i odkryć złoża innych minerałów. Podstawowa trasa turystyczna ma ok. 400 m długości. Stara Kopalnia Uranu organizuje również szereg warsztatów i gier terenowych.

Główny element wambierzyckiej kalwarii - małej Jerozolimy. Oszałamiającą, barokową świątynię wybudowano w 1723 r., w miejscu, w którym Matka Boska miała obdarzać średniowiecznych pielgrzymów wielkimi łaskami. Bazylika w Wambierzycach prezentuje się niebywale efektownie, zwłaszcza ołtarz główny i ambona. Przy kościele działa również małe muzeum religijne.

Franciszkański kompleks świątynny, którego centralnym elementem jest wybudowany na początku XVII wieku kościół Matki Bożej Różańcowej. To trójnawowa bazylika posiadająca 8 kaplic w nawach bocznych i charakterystyczne z powodu kopuł, 2 wieże z trzema kondygnacjami każda. Wyposażenie, dekoracje i najcenniejsze rzeźby utrzymane są w neorenesansowym nurcie.

Zdecydowanie jedna z najpiękniejszych świątyń w Polsce. To trójnawowa bazylika, budowana od 1344 do 1555 roku, o późnogotyckim kształcie i barokowym wnętrzu. Przy czym bogactwo i liczba kunsztownych zdobień, dekorowanego wyposażenia i innych dzieł sztuki sakralnej zgromadzonych w kłodzkim kościele Wniebowzięcia NMP, robi oszałamiające wrażenie (zdj, użyczone).

Rejon o wyjątkowym zagęszczeniu architektonicznych perełek i dzieł sztuki budowniczej na metr kwadratowy. W Kłodzkim rynku niemal każda jedna kamienica może pochwalić się długą, interesującą historią i efektownymi dekoracjami. Dla przykładu - “Pod Murzynem” działa apteka, niezmiennie od ponad 400 lat. Do tego bogaty ratusz, zdobna studnia czy liczne posągi.

Gigantyczna fortyfikacja obronna o bogatej historii, niegdyś decydująca o militarnej sile miasta - a dziś jego największa atrakcja turystyczna. Pierwsze umocnienia w tym miejscu budowano już w X wieku. Swój obecny kształt zawdzięcza Gerhardowi Corneliusowi De Walrawe, który w połowie XVIIIw. zaprojektował nowoczesną twierdzę na zlecenie króla Fryderyka II.

Mniejszy, za to starszy “bliźniak” praskiego Mostu Karola. Piękną i zdobną przeprawę nad Młynówką, łączącą centrum Kłodzka z Wyspą Piasek, wybudowano już w 1390 r. Oczywiście konstrukcję na przestrzeni dziejów wielokrotnie remontowano i modernizowano. Kłodzki most posiada 6 pięknych, kamiennych rzeźb z XVII i XVIII w., prezentujących biblijne sceny i świętych.

Szereg zabytkowych kapliczek symbolizujących drogę krzyżową. Wśród chramów na wschodnim stoku Cierniaka (595 m n.p.m.) centralny punkt stanowi murowana kaplica z 1851 r. Ufundował ją sołtys Radochowa, Antoni Wachsmann, w podzięce Matce Bożej za cudownie odzyskany wzrok. Na schodach wiodących do kalwarii wymieniono wszystkich fundatorów i dobroczyńców przybytku.

Tutaj śmierć spogląda dosłownie z każdego kąta. Kaplicę zbudował w 1776 roku miejscowy proboszcz Wenzel Tomašek, który chciał stworzyć godne miejsce pochówku dla anonimowych ofiar epidemii i wojen z poprzednich dziesięcioleci, chowanych płytko w zbiorowych mogiłach. Przez 8 lat ksiądz zgromadził i “udekorował” kaplicę szczątkami blisko 25 tysięcy osób.